Stylizowane meble (nie tylko) biurowe

10/10/2014

Są wnętrza biurowe, które niczym biała kartka mogą zostać zaprojektowane w dowolnie wybranym stylu. Są też takie przestrzenie, w których należy uszanować ducha czasu, zrozumieć ich charakter i wydobyć z nich to, co unikatowe. Takie realizacje są trudniejsze i bardziej wymagające – należy w pełni dostosować się do ścisłych wytycznych projektu, spójnie połączyć nowe elementy wyposażenia meblowego z istniejącymi, a czasem nawet wiernie odwzorować drobne elementy dekoracyjne.        

Jednym z tego rodzaju projektów, jaki zrealizowaliśmy w ProjektMebel, było wykonanie mebli do sekretariatu Urzędu Miasta Zabrza, którego siedzibą jest zabytkowy budynek dawnej dyrekcji Huty Zabrze. Do historycznego wnętrza dopasowaliśmy odpowiednio stylizowane meble, które wykonaliśmy z litego dębu oraz naturalnej okleiny dębowej. Dbając o szczegóły i jakość wykończenia, podczas barwienia drewna zastosowaliśmy tradycyjną technikę i środki bazujące na naturalnych olejach i wosku. W sekretariacie znalazła się monumentalna lada o dostojnym charakterze, zaprojektowana w klasycznym stylu – w harmonii ze stylizowanymi zabudowami szaf, angielską boazerią ścienną oraz indywidualnie zaprojektowanymi drzwiami prowadzącymi do Sali Historycznej – tworzy niepowtarzalny charakter miejsca. Wszelkie detale i frezowane zdobienia są oszczędne w formie, a przez to eleganckie. W niskiej zabudowie mebli w sekretariacie umieściliśmy lodówkę i zmywarkę – sprzęty zostały umiejętnie ukryte.

Zamontowaliśmy także stylizowane osłony maskujące kaloryfery, dzięki czemu wnętrze nie straciło swojego historycznego ducha. Podobnym projektem jest ten zrealizowany dla Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, gdzie zaprojektowaliśmy stoły i krzesła do Sali Marmurowej. Meble zostały tu wykonane z drewna bukowego. Na każdej z nóg stołów umieściliśmy dekoracyjny motyw o spiralnym kształcie – dokładnie taki, jaki znajdował się na marmurowych elementach wystroju sali. Tapicerka drewnianych krzeseł celowo imituje tkaninę, została jednak wykonana z praktycznego, zmywalnego materiału. Powyższe realizacje to projekty w pełni dostosowane do wytycznych zamówienia, dopracowane w szczegółach, przemyślane pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Podczas ich realizacji udowodniliśmy jak efektywnie można połączyć lite drewno z okleinami. Niecodzienną realizację wykonaliśmy na zlecenie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którego muzealna trasa pamięci zawiedzie Państwa do liczącej sobie niemal sto lat Apteki pod Orłem. Nasza firma wykonała dla Muzeum meble apteczne wzorowane na tych oryginalnych, pochodzących z początku XX wieku meblach, które niegdyś służyły aptekarzowi obsługującemu żydowskich i polskich mieszkańców krakowskiego Podgórza. Kredens zrobiony jest w całości z litego drewna dębowego. Z aptekarską precyzją wykonano szuflady oraz zadbano o szczegóły wykończeń i elementy dekoracyjne. Ponieważ dziś mebel ma być nie tylko eksponatem, ale ma służyć działaniom edukacyjnym, w szafkach umieszczono ekrany multimedialne, a w każdej szufladzie zamontowano oświetlenie LED. Meble z historią w tle dostarczyliśmy również do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem. Zgodnie z przedstawionym nam projektem wykonaliśmy wyposażenie meblowe w duchu stylistyki modernistycznej nawiązującej do motywów art déco. Meble wykonane z jesionu w połączeniu z elementami szklanymi zachowują charakterystyczną dla epoki nowoczesność. Rzeźbiona elewacja mebli, podobnie jak boazeria, jest w sposób typowy dla stylu art déco ozdobiona motywem mozaiki. Forma krzeseł, stołów oraz szafek to również kształty charakterystyczne dla stylistyki tego czasu. Projekty „szyte na miarę”, realizacje wyjątkowe i niepowtarzalne niezmiennie cieszą nas w ProjektMebel. Jesteśmy tak samo dumni z projektów, w których dajemy upust naszej kreatywności oraz z realizacji, w których ważna jest dyscyplina i dostosowanie się do wytycznych zamówienia.

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×