Sala konferencyjna wyposażenie i aranżacja wnętrza ?

22/11/2013

Wyposażając salę konferencyjną powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim do czego tak na prawdę ma ona służyć, ile planujemy jednorazowo pomieścić w niej osób oraz w jaki sposób mają być w niej przekazywane treści ? Kryterium funkcjonalności i praktyczności oraz wygody powinno być w tym przypadku stawiane na pierwszym miejscu.        

                                          
        Podstawowym wyposażeniem sali konferencyjnej są oczywiście krzesła. Zdarza się , że to tylko one stanowią jedyne wyposażenie, jednakże mowa tu bardziej o salach szkoleniowych czy wykładowych . Z reguły samodzielne krzesła posiadają dodatkowo blaty, na których istnieje możliwość notowania informacji. Klasycznym modelem typowej sali konferencyjnej jest jednak stół z krzesłami. Stół w postaci jednego elementu z pewnością będzie elegancki, niezależnie od rodzaju użytego materiału. Dobrze jest zapewnić odpowiednią swobodę ruchów osób zasiadających do niego. Przyjmuje się standardowo min. 60cm na osobę, w zależności od szerokości krzesła oraz min. 90cm odległości od krańca stołu do ściany, tak by zapewnić swobodną komunikację w razie nagłego wyjścia. Istotną rzeczą jest więc odpowiednie dopasowanie wielkości stołu oraz krzeseł do pomieszczenia .

Z reguły krzesła z podłokietnikami mają większe gabaryty niż krzesła bez podłokietników, choć te ostatnie z pewnością są mniej wygodne. W przypadku pomieszczenia dużej ilości osób warto zastanowić się nad rozwiązaniem ustawienia kilku stołów w konfiguracji umożliwiającej taki wymóg. Najczęstszym wyjściem w takiej sytuacji jest ułożenie stołów w tzw. podkowę. By wszystko w naszej firmie było z tzw.” jednej bajki” warto dopasować meble w sali konferencyjnej do tych istniejących już w pozostałych pomieszczeniach. W zależności od tego, kogo będziemy w niej gościć można dopasować je albo do standardu pracowniczego albo gabinetowego. Jeśli jednak z jakiś względów nie możemy tego zrobić warto dobrać chociażby ten sam kolor mebli lub zastosować podobny design krzeseł. I tak… stoły na podstawie płytowej wydają się bardziej stabilne ale często są jednak mało wygodne dla większej ilości osób. Osadzone w stołach nogi płytowe mogą ograniczać nasze ruchy nóg, a przecież komfort siedzenia gości jest najważniejszy. Proponuje się więc częściej nogi stelażowe umożliwiające większą swobodę. Pamiętajmy jednak - aby wszystko ze sobą współgrało należy dobrze przemyśleć kolorystykę stelaży stołów i krzeseł. O ile stelaże krzeseł ograniczają się głównie do trzech kolorów: czarnego, alu (metalik) i chrom, tak kolorystyka stołów może mieć większy zakres kolorystyczny. W zależności od tego co w nas drzemie można pójść z duchem czasu i z obecnie panującym trendy bawiąc się kolorystyką obiciową krzeseł. Można uzyskać wtedy ciekawy efekt a nasza sala konferencyjna nie będzie nudna i taka tuzinkowa.   Pamiętać jednak należy o funkcjach czysto technicznych, o możliwości skutecznej wzajemnej komunikacji w przypadku dużych czy długich zestawów, o przysłonieniu nóg od zewnętrznej strony dla zapewniania komfortu osób zasiadających naprzeciwko siebie. Dobrze jest też przemyśleć sposób podłączenia sprzętów do gniazdek elektrycznych czy internetowych – służą temu różnego rodzaju porty montowane w blatach lub pod nimi, kręgosłupy czy przepusty, ukrywające w sposób estetyczny nadmierną ilość kabli. Kwestia wyposażenia sali konferencyjnej nie ogranicza się oczywiście tylko do wyboru stołów i krzeseł – należy tu przewidzieć dodatkowe meble np. szafki na sprzęt audio-wizualny czy chociażby komody na szklanki i napoje. Warto więc też nieco perspektywicznie spojrzeć na wyposażenie sali konferencyjnej - to, co w danym momencie jest optymalnym rozwiązaniem niekoniecznie będzie wystarczające za jakiś czas.
Więcej zdjęć na projektmebel.  

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×