Rośliny w biurze w zupełnie innej formie, czyli zielone ściany

19/10/2015

        Rośliny w biurze nie muszą występować w tradycyjnej formie – zamiast w donicy, możemy umieścić je… na ścianie! Żyjące instalacje w wyjątkowy sposób zdobią i pomagają zaoszczędzić przestrzeń. Kwiaty i krzewy w donicach czy wazonach są piękne, ale zielone ściany dają więcej: wprowadzają do wystroju wnętrza elementy nowoczesnego designu i potęgują zalety posiadania roślin w biurze, zwłaszcza jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza.  
       Do tematu roślin w biurze podchodziliśmy już kilka razy, jednak wydawało nam się, że o rodzajach kwiatów i donic powiedziano już wszystko. I właśnie wtedy spotkaliśmy się z realizacjami firmy Greenarte - zafascynowała nas proponowana przez nich mnogość rozwiązań, estetyka realizacji i niesamowity efekt, jaki mogą dać tylko żywe instalacje. Skoro o instalacjach mowa: od razu zainteresowaliśmy się jak rośliny są montowane, jak zapewnić im odpowiednie warunki i jak pielęgnować taką zieloną ścianę. Przecież najgorsze, co mogłoby się zdarzyć, to dopuszczenie do zniszczenia roślin i w efekcie uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego.  

            Każda firma, zajmująca się tworzeniem zielonych ścian, ma swoje autorskie rozwiązania; są jednak pewne podstawowe założenia, które cechują większość realizacji na rynku. Ogrody wertykalne (jak często nazywa się zielone ściany) to pionowe konstrukcje, w skład których wchodzą: stelaż-słup instalacyjny, panel z tworzywa z umieszczoną na nim tkaniną absorbującą wodę oraz automatyczny system nawadniania. Ten ostatni służy także do odżywiania roślin, co pozwala im na zachowanie świetnego wyglądu  przez wiele lat! Co więcej, ściany mogą być montowane w miejscach, do których nie dociera dzienne światło i nadal wyglądają dobrze – każda z nich posiada automatyczny system nawadniania i dozowania nawozu oraz sterowania oświetleniem. Zapewnienie odpowiednich warunków do życia jak i prawidłowej pielęgnacji pozwala na cieszenie się zieloną ścianą nawet przez 10 lat. Wszystko zależy od zastosowanych gatunków roślin jak ich naturalnych warunków adaptacyjnych. Wertykalne ogrody często są ozdobą różnego rodzaju instytucji, siedzib firm czy galerii handlowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by były montowane także na zewnątrz budynków – nie tylko w ogrodach czy parkach, ale także w centrach miast czy na parkingach. Ze względu na warunki klimatyczne panujące w naszym kraju, można wybrać także instalacje z roślin, które są zielone cały rok, nawet zimą.

      Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zielonych ścian w open space'ach. Możemy wybrać wersję mobilną roślinnych ścian, dzięki czemu dowolnie będziemy mogli zmieniać ich konfigurację. Ponadto mogą one działać jak naturalne ekrany dźwiękochłonne - ze względu na obfitą roślinność pozwalają na odrobinę intymności w biurowej przestrzeni. Dodatkowo zastosowanie zielonych ścian korzystnie wpływa na akustykę, obniżając poziom hałasu i sprzyja zachowaniom empatycznym u ludzi - wpływa na zmniejszenie napięć i interakcji w pracy.           Nie bez znaczenia jest też fakt, że roślinność we wnętrzach znakomicie działa na samopoczucie osób w nich przebywających - jonizuje i nawilża powietrze. W procesie  projektowania ściany z żywych roślin należy pamiętać o wielu czynnikach: odpowiedniej ilości miejsca, oświetleniu naturalnym i sztucznym, instalacji doprowadzającej wodę i odprowadzającej jej nadmiar, instalacji elektrycznej (pod zasilanie sterownika czasowego systemu nawaniania  bądź pompy przy mobilnych wertykalnych ogrodach ).

      Systemy te są w pełni zautomatyzowane i bardzo łatwe do sterowania – zrobimy to za pomocą urządzenia typu smartfon. Jedyne czego nie możemy powierzyć komputerowi to pielęgnacja i przycinanie roślin, skracanie pędów, sprawdzanie stanu ogólnego  naszej zielonej ściany. Wertykalne ogrody, choć robią piorunujące wrażenie, nie zwalają z nóg cenami i są konkurencyjne w stosunku do innych designerskich rozwiązań.

      Ceny za m2 wahają się średnio w granicach od 2000 do 3000 zł  w zależności od wielkości i skomplikowania instalacji. Warto dodać, że dzięki kwitnieniu roślin pionowe ogrody można skomponować w wielu kolorach, nie tylko w zielonym. Pionowe ogrody mogą stanowić bardzo ciekawe uzupełnienie wystroju wnętrza – dzięki różnym rodzajom zastosowanych roślin możemy z nich tworzyć kolorowe obrazy.
   Wpis powstał przy współpracy Greenarte.

Witold Bajor

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×