Rośliny w biurze w nowej formie. Odsłona druga: panele z mchu

24/10/2015

Rośliny w biurze nie muszą być nudne – to udowodniliśmy Wam już w poprzednim wpisie, prezentując możliwości, jakie dają ogrody wertykalne. Czas na kolejne, nietuzinkowe rozwiązania, które wprowadzają zieleń i nowoczesny design do biur i siedzib firm. W dzisiejszym wpisie w roli głównej występuje mech!  

Jednym zielone ściany kojarzą się tylko z kolorem farby czy tapety, innym z ogrodami wertykalnymi z różnego rodzaju roślin (o czym ostatnio także pisaliśmy). Jednak dziś skupimy się na panelach z mchu – nowatorskim rozwiązaniu firmy Greenarte dla wnętrz, nie tylko biurowych. Przy tworzeniu zielonych ścian z mchu zastosowano nieco inną technikę niż przy tradycyjnych ogrodach wertykalnych: panele są tworzone z płyty pcv z warstwą naturalnego mchu stabilizowanego. Mech (a właściwie porost chrobotek pochodzący północy Skandynawii, pokarm reniferów) zbierany jest w momencie swojego optymalnego rozwoju, a następnie poddawany hydrostabilizacji – procesowi całkowicie ekologicznemu, który polega na zastąpieniu naturalnych soków odpowiednią mieszanką, zawierającą glicerynę oraz naturalne barwniki. Dzięki takiemu potraktowaniu mech zachowuje swój naturalny wygląd na długi czas.

W podstawowej ofercie znajdziemy panele w odcieniach jasnej i ciemnej zieleni, ale wspomniane wcześniej barwniki pozwalają na dużo większą paletę kolorystyczną: do wyboru mamy aż 28 kolorów mchu! Tak szeroki wachlarz barw daje nam praktycznie nieograniczone możliwości kreowania dekoracji z tego materiału - można komponować ze sobą różne kolory (np. nawiązując do identyfikacji wizualnej firmy), można także utworzyć z mchu logotyp.

Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia! Panele z mchu przeznaczone są do montażu wewnątrz pomieszczeń z wentylacją, najlepiej w pewnym odstępie od źródeł światła, zimna i ciepła (minimum 1 m od okien i kaloryferów). Jeśli mech nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej wilgotności powietrza (50-80%) zacznie wysychać, jednak możemy temu zapobiec nawilżając powietrze w jego pobliżu – wtedy bardzo szybko odzyska swoją wcześniejszą sprężystość. Panele są także bardzo łatwe i szybkie w montażu (system modułowy), dzięki czemu możemy natychmiastowo uzyskać efekt zielonej ściany.

Ściany z mchu są bardzo proste w pielęgnacji: nie potrzebują systemu nawadniania czy nawożenia, nie wymagają przycinania, mogą też przebywać w pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do naturalnego światła. Jedyne, co trzeba im zapewnić, to powietrze o odpowiedniej wilgotności. Ponadto panele wykonane z mchu posiadają atest trudnopalności, są hipoalergiczne i antystatyczne. Jeśli jednak osiądzie na nich kurz (którego same z siebie nie przyciągają), bardzo łatwo je odkurzyć, używając odkurzacza z regulacją siły ssania lub miękkiej szczotki - kępki mchu są bardzo mocno przymocowane do paneli. Dzięki tym właściwościom mech idealnie sprawdza się w różnorakich wnętrzach: od prywatnych rezydencji, poprzez przestrzenie hotelowe, po galerie i centra handlowe. Jeśli chcecie wpuścić do swojego biura powiew świeżości i ekologii, pomyślcie o zielonych ścianach z mchu! Zresztą można go użyć nie tylko w formie paneli ściennych, ale także jako dekoracji elementów wyposażenia wnętrza, np. mebli.

Witold Bajor 

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×