Lada recepcyjna na kółkach i szatnie wpisane w niewielkie powierzchnie, czyli jak najlepiej wykorzystać przestrzeń

6/08/2015

Dostarczamy meble biurowe – to wiedzą nasi stali czytelnicy. Jednak pojawienie się mebla w przestrzeni biurowej poprzedzają godziny pracy koncepcyjnej i projektowania. O tym zapleczu naszej pracy nie mówimy często, choć jest tak samo ważne, jak efekt końcowy. Przecież bez dokładnych pomiarów, planów i wyliczeń nie byłoby perfekcyjnej realizacji!

Realizacji w EC1 w Łodzi (teren byłej, najstarszej elektrociepłowni w Łodzi, na którym powstało właśnie nowe centrum kulturalne miasta - www.ec1lodz.pl/EC1,12) towarzyszyły godziny prac koncepcyjnych i planowania. Zadania były dwa. Pierwsze dotyczyło dwóch nowych lad recepcyjnych. Jedna z nich miała stanąć w sali o nazwie Jezioro. Życzeniem inwestora było, żeby lada była „ruchoma”, ponieważ sala często zmienia swoje funkcje (czasami jest to foyer, innym razem sala bankietowa). To było prawdziwe wyzwanie! Drugim zadaniem było zaplanowanie trzech szatni w budynku, które na etapie planowania zostały pominięte. Dlatego mieliśmy na nie bardzo mało miejsca. Obydwa zadania wymagały podejścia strategicznego.


Do tematu lady mobilnej podeszliśmy jak zwykle – po swojemu. A to oznacza mocno kreatywne podejście, stawiające na funkcjonalność i estetykę. W efekcie, na samym środku Jeziora stanęła piękna, szklana, delikatna, choć masywna (waży 900 kg!) lada recepcyjna w kształcie łodzi… na kółkach. Łatwo przesuwalna i dająca wiele możliwości zmiany ustawienia sali. Kiedy zmienia miejsce, sunie po sali niczym po tafli wody. Druga lada, utrzymana w podobnej stylistyce (szkło i czarny laminat), miała mieć zupełnie inną funkcję. Lada pełni rolę kasy z drzwiczkami. Wewnątrz jest miejsce na sprzęt elektroniczny do sprzedaży biletów. Taki efekt nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie projektantów ProjektMebla. To oni zawsze starają się wykorzystać do maksimum możliwości, jakie daje miejsce, aby stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń. To oni wpadli na pomysł, aby na Jeziorze pojawiła się łódź i swobodnie po nim pływała. Nasi wykonawcy z kolei zrealizowali ich wizję.

Temat szatni, choć z pozoru błahy, wcale takim nie był. W ramach zlecenia w Łódzkim Centrum Kultury wykonaliśmy trzy projekty szatni z ladami wraz z ich realizacją. Klient wskazał trzy niewielkie lokalizacje do zagospodarowania. Wyzwaniem było umieszczenie tam wymaganej ilości haczyków na ubrania na każdym wieszaku! A przecież szatnia musi być funkcjonalna – zarówno dla szatniarzy, jak i dla gości. Kluczowe w tym zadaniu okazały się solidne wyliczenia, kreatywność i ergonomia. Projektanci musieli do maksimum wykorzystać powierzoną przestrzeń i zadbać o to, aby poruszanie się w szatni nie sprawiało problemów i było bezpieczne, a ubrania nie gniotły się i nie gubiły. Zajęliśmy się także detalami. Numerki na wieszakach to frezowany laminat grawerski, a żetony zostały wykonane ze stali nierdzewnej z laserowym grawerem. Takie wyzwania to nasza specjalność!


Witold Bajor  

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×