Kolory w biurze, czyli tysiące sposobów na meble biurowe.

30/07/2014

Jak wykazują badania, kolor jest 200 razy szybciej i łatwiej zapamiętywany niż inne oznaczenia firmowe. Warto zatem, wybierając meble do biura, zadbać nie tylko o ich funkcjonalność, trwałość i estetykę, ale też o odpowiednią kolorystykę, która będzie wzmacniać identyfikację wizualną firmy.                         
W naszej pracy, kreując wnętrza biurowe, często nawiązujemy do barw logotypów firm, dla których projektujemy. Precyzyjne odwzorowanie konkretnych kolorów i ich odcieni na meblach biurowych jest możliwe dzięki niezwykle szerokiej gamie kolorystycznej materiałów, jakimi dysponujemy w ProjektMebel. Nadrukowanie znaków i symboli – na przykład na ladach recepcyjnych – to jedno, drugie to możliwość zaprojektowania mebli w określonych barwach. Tu mamy właściwie nieograniczone możliwości i jedynym ograniczeniem może okazać się budżet. Wyobraźnia naszych projektantów sięga tak daleko, jak wzorniki kolorów, a sama tylko tabela „RAL Classic” zawiera ich ponad 200. Zestawienia kolorów, dobór materiałów (okleiny, tapicerki), ich struktura oraz faktura dają nam w efekcie nieskończoną ilość wariacji. Ta wielość możliwości to jednak obszar, bo którym projektant musi się sprawnie poruszać, pamiętając o zasadach doboru kolorów, kierując się ich symboliką, wymową emocjonalno-skojarzeniową, a także przyjętymi standardami. Efektownym i stosunkowo tanim zabiegiem jest zastosowanie jednego dominującego koloru na neutralnym tle, które tworzą ściany, podłogi oraz sufit. Wybrany kolor może znaleźć się na ladzie recepcyjnej, bądź ściance działowej oraz na siedziskach. Uzyskany efekt to profesjonalnie zaprojektowana przestrzeń biurowa z charakterem. Ów charakter zależy zaś od koloru, jaki zastosujemy. Prezentowana lada recepcyjna typu alfa z frontem z laminatu HPL nie bez powodu została zaprojektowana w oparciu o jaskrawy, żywy kolor pomarańczowy – sugeruje on bowiem dynamizm i aktywność działania w firmie.

Do lady dostosowano tapicerkę krzeseł oraz w tym samym systemie zaprojektowano ściankę działową, która nie zamyka przestrzeni, ale tworzy odrębną strefę pracy. Zielony to natomiast barwa kojarzona nie tylko, jak zwykło się powtarzać, z nadzieją, ale też ze wzrostem i rozwojem, co jest nie bez znaczenia w takich miejscach jak dział handlowy czy biuro rachunkowe. W jednym z naszych projektów ten kolor zastosowaliśmy w systemie mebli „Teo”, gdzie połączyliśmy neutralny kolor mebli (dąb mleczny) z właśnie zielonymi tapicerowanymi panelami nabiurkowymi oraz krzesłami. Niebieski symbolizuje niezawodność i ma przy tym działanie uspokajające – kolor ten idealnie pasuje do recepcji, bądź centrum informacyjnego. ProjektMebel wykorzystał tę barwę przy realizacji dla firmy Bosmal, gdzie wykonano niebieską ladę i okładzinę ścienną z płyty MDF. Płyta została tu polakierowana, co dodatkowo pogłębiło i rozświetliło kolor. Fiolet to kolor, który może wpłynąć na wypracowywanie kompromisów, poszukiwanie odpowiednich rozwiązań, twórcze rozmowy i kreatywność. Fotele o takiej barwie z efektownym, nadającym świeżości połyskiem zaproponowaliśmy w jednym z gabinetów – miejscu codziennej pracy oraz niecodziennych konferencji. Barwą wymagającą wyjątkowego przemyślenia we wnętrzach biurowych jest czerwień – kolor, który skupia uwagę w największym stopniu, rozbudza emocje – również te negatywne. Jeżeli jednak zastosujemy ten kolor tylko dla jednego z kluczowych elementów wystroju biura albo jako dodatek do stonowanych czerni lub bieli, możemy skutecznie sterować tym, w jaki sposób będzie on oddziaływał na osoby przebywające w pomieszczeniu. Zaprojektowany przez nas czerwony blat stołu z efektem wysokiego połysku w sali konferencyjnej – miejscu spotkań i zebrań zarządu może przynieść skojarzenia z poczuciem sprawczości, decyzyjnością i siłą a także z konsekwencją w dążeniu do celu i ekspansywnością działań. Ale nie tylko kolor daje ogromne możliwości w projektowaniu wnętrz biurowych. Efekt zależy również od zastosowanych materiałów, na przykład okleiny – jej wzoru oraz faktury, która może być jednolita, gładka, połyskująca, matowa, szorstka… Ważne są detale, wykończenia oraz dostosowanie ich do charakteru wnętrza. Ich dobór oraz połączenie będzie rządziło się innymi prawami w przypadku lady w sekretariacie kancelarii prawniczej, innymi w aneksie kuchennym w centrum sportowym, a jeszcze innymi na oddziale pediatrycznym. We wszystkich tych okolicznościach ProjektMebel doskonale się odnajduje.

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×