Kolory w biurowym wnętrzu

3/11/2015

      Na co wpływa kolor we wnętrzu? Na wszystko! To przecież kwestia nie tylko spójności wystroju wnętrza z kolorami identyfikacji firmy, ale też budowania nastroju lub poziomu energii w pomieszczeniu. Wiedzieliście o tym?   
   Dzisiaj proponujemy Wam eksperyment, który pokazuje, jak zmiana drobnych elementów kolorystycznych we wnętrzu wpływa na obraz i odbiór całości. Przygotowaliśmy zestaw wizualizacji jednej z naszych obecnych realizacji (montaż właśnie trwa!), na przykładzie którego widać możliwości, jakie daje gra kolorem w recepcji.   We wnętrzu możemy zastosować każdy kolor, co do tego nie ma ograniczeń. Ważne jest jednak dobre zaplanowanie i określenie gamy barw, żeby nie spowodować chaosu.

    Z drugiej strony bywa, że mnogość kolorów daje dobry efekt - w prezentowanym wnętrzu zastosowaliśmy aż cztery kolory: biały, szary, bordowy i limonkowy bez poczucia przesytu. Umiejętne zaplanowanie elementów w mocnych kolorach daje świetne efekty!   Zazwyczaj w biurowej przestrzeni staramy się podkreślić przyjętą kolorystykę przedsiębiorstwa - jeśli logo ma mocny, dominujący kolor, to na nim warto oprzeć  lokowanie kolorów we wnętrzu. Wówczas dobieramy jedynie barwy wspierające. Jednak logotypy firm nie zawsze mają mocne, dominujące kolory. Co wtedy? Czy wnętrze musi być stonowane i spokojne? Nie! Jeśli kolor jest mało wyrazisty, kolor dominujący można zaczerpnąć z głównego produktu firmy. Zdarzyło nam się, że lada u jednego z naszych klientów przybrała kolor… traktora, który był flagowym produktem tego przedsiębiorstwa. Innym razem projektowaliśmy wnętrze, którego głównym elementem był motor, stojący w holu biurowca i to on wyznaczył główne akcenty kolorystyczne.      Wracając do logo – czy kolor z niego zaczerpnięty, nawet mocny kolor, musi wyznaczać kierunek aranżacji pomieszczenia? Nasza praktyka wskazuje na to, że nie musi - bywa, że to nie barwa logo decyduje o kolorystyce wnętrza. Logo może funkcjonować z powodzeniem w otoczeniu innych kolorów, które go uzupełniają i wzmacniają.  

    Odejdźmy na chwilę od tematyki kolorów w identyfikacji, a skupmy się na tym, jak barwy wpływają na funkcjonowanie osób, przebywających w pomieszczeniu. Nie od dziś wiadomo, że kolory komunikują, wpływają na psychikę i emocje. Mogą wyciszać lub działać energetyzująco. W związku z tym, planując kolorystykę pomieszczenia, warto przemyśleć to, kto i ile godzin będzie spędzał w otoczeniu wybranych barw. Zastosowany w wizualizacji kolor bordowy to mocny kolor, który nadał wnętrzu powagi. W takim otoczeniu na pewno pracuje się spokojnie. Zastosowany w kontraście kolor biały dodał lekkości i sprawił, że pomieszczenie wydaje się większe. Podobne zabiegi na pewno mieliście okazje obserwować już nie raz przy okazji zmian aranżacji w Waszych biurach.   Nie tak łatwo zmienić kolor mebla. Do tej realizacji podeszliśmy, z rozmachem stosując barwy i proponując szereg różnych rozwiązań, które nadawały pomieszczeniu powagi lub lekkości, były bardziej nowoczesne albo tradycyjne. Traktując kolorem każdy mebel, zmieniamy jego funkcjonowanie w przestrzeni. Czasami proste lady, odmienione kolorem, grają niesamowite role w recepcyjnych przestrzeniach.  W naszych realizacjach ogromną rolę odgrywają detale. W prezentowanych wizualizacjach zmienia się kolor belki pod sufitem, kolor kabla lampy lub samej lampy. Grając detalem podkreślamy niektóre elementy przestrzeni, niwelując rolę innych.   Powaga lub energia, tradycja lub nowoczesność – umiejętnie stosując kolory w tym samym wnętrzu i z użyciem tych samych elementów możemy uzyskać zupełnie inne wrażenie i wywrzeć na klientach pożądane wrażenie. Zobaczcie pozostałe nasze realizacje, w których możecie znaleźć wiele inspiracji do stosowania kolorów w Waszych wnętrzach.
Witold Bajor

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×