Meble inspirowane przeszłością – projekty Romana Modzelewskiego w wersji marki Vzór i technologii firmy Profim

25/09/2017

RM58 – wędrówka w przeszłość

 

Prof. Modzelewski – malarz, rzeźbiarz, eksperymentator oraz wieloletni rektor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – stworzył prototyp fotela RM58, który obecnie stał się inspiracją dla marki Vzór. Do tej pory RM58 – poza kilkoma „gościnnymi występami” w produkcjach filmowych z epoki oraz popularności wśród bywalców londyńskiego Victoria & Albert Museum – nie był znany szerszej publiczności. Nigdy bowiem nie stał się produktem rynkowym, na co miała wpływ sytuacja polityczna i społeczno-gospodarcza w powojennej Polsce. Marka Vzór postanowiła to zmienić.

 

Prototyp siedziska dla fotela RM58 stworzony przez Modzelewskiego wykonano z laminatu poliestrowo-szklanego, co w latach 50. było pomysłem prekursorskim, jeśli chodzi o zastosowanie tego tworzywa w Polsce. Co więcej, był to unikatowy na skalę światową przykład w pełni uformowanej, jednorodnej, organicznej skorupy siedziska.

 

W ofercie marki Vzór pojawił się 3 wersje fotela inspirowanego RM58:

 

  1. RM58 classic – w ramach reaktywacji wykorzystano nowoczesne technologie przemysłowe, aby fotel mógł być produkowany nie tylko szybko i względnie tanio, ale także w dużych ilościach, przy jednoczesnym zachowaniu stałych parametrów jakościowych. Całość wykonana została w technologii rotoformowania z siedziskiem z polietylenu lakierowanego na wysoki połysk.  

     

  2. RM58 matte – wersja matowa klasycznego modelu, której produkcja stała się możliwa dzięki wykorzystaniu technologii rotoformowania  termicznego. Jest to model idealny do użytku zewnętrznego. 

     

  3. RM58 soft – ta wersja fotela Modzelewskiego po przeprojektowaniu posiada nieco większe siedzisko, które wykonane jest w technologii pianek wylewanych: na stelaż stalowy natryskuje się piankę pod ciśnieniem, a później całość jest tapicerowana; takie rozwiązanie zapewnia użytkownikowi większą wygodę.

     

 

 

 

W zgodzie ze swoją misją w ofercie marki znalazły się także przeprojektowane wersje foteli RM57 i RM56.

 

RM57

 

Ten model wyróżnia się geometrycznym kształtem, który nadają mu proste, diagonalne linie. To jedyne oryginalnie tapicerowane siedzisko w dorobku Modzelewskiego.

 

W tym przypadku zmiany wprowadzone w ramach reaktywacji projektu są właściwie niewidoczne. Zmieniono technologię produkcji siedziska ze szczególnym uwzględnieniem jego wewnętrznej konstrukcji, co w znacznym stopniu wpłynęło na ergonomię fotela.

 

RM56

 

Prototyp siedziska dla fotela RM56 został wykonany ze sklejki, którą następnie osadzono na metalowej konstrukcji o abstrakcyjnym kształcie. Ciekawostką jest to, że RM56 to jeden z pierwszych przykładów zastosowania plastycznych właściwości sklejki w polskim meblarstwie!

Roman Modzelewski powtórzył projekt RM56 w nowym materiale – winidurze (polichlorkuwinylu) – i za tę wersję fotela otrzymał II nagrodę w kategorii mebli indywidualnych na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w Warszawie w roku 1957.

 

W ramach reaktywacji RM56 została całkowicie przeprojektowana jego konstrukcja, dzięki czemu udało się połączyć nogi z siedziskiem bez konieczności przewiercania tego drugiego na wylot, co znacznie podniosło komfort użytkowania mebla.

 

Oryginalne wyposażenie dla Twoich wnętrz

 

Fotele zaprojektowane przez Romana Modzelewskiego do tej pory nie zostały przedstawione szerszej publiczności, dlatego pomysł marki Vzór zrealizowany dzięki rozwiązaniom technologicznym i produkcyjny firmy Profim jest prawdziwą szansą. To kawałek polskiej historii, którą warto poznać.

 

Produkty firmy Wzór sprzedawane poprzez dystrybutorów Profim. Dzięki temu mamy dostęp do ciekawych wzorów podanych w nowoczesnej technologii Profimu, takich jak produkcja wielkoseryjna czy pełna powtarzalność, bogata paleta kolorów i rodzajów tapicerek  to wszystko dostępne jest w naszej ofercie w dobrych cenach,  w ciągu 3-4 tygodni. Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu. 


TAGI: Brak

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×