Misy z drewna - woodturning.

12/08/2016

Temat może mało biurowy ale fascynujący, misy i naczynia wykonane z drewna. Od  wielu lat zajmuję się zawodowo wyposażaniem wnętrz, projektujemy i dostarczamy meble do firm  jak  również do domów i mieszkań.  Najciekawsze realizacje to takie, w których  używamy fornirów, drewna litego, impregnowanego woskami lub olejami.  Fascynuje mnie drewno, sposoby obróbki,  szukając jakiś wiadomości o drewnie zobaczyłem  filmy w internecie i  zaraziłem się czymś co nazywane jest woodturning. Najlepszą polska nazwą będzie artystyczne  toczenie w drewnie, tak aby każdy z kolejnych wytoczonych mis czy naczyń był jedyny, niepowtarzalny.  


  Co jest fascynującego w kawałku drewna? A to że każdy ma inny rysunek  usłojenia, to że obrabiany w różny sposób pokazuje inne kolory. to że jest to naturalny materiał. Każdy rodzaj drewna ma swój charakterystyczny zapach. Drewno jest zmienne, reaguje na światło, zmienia kształty pod wpływem zmian wilgotności. Inaczej zachowuje się drewno surowe a inaczej drewno wysuszone. Wszystkie te czynniki powodują że nigdy do końca nie wiadomo co powstanie w wyniku pracy nad nowym kawałkiem drewna.

   Poniżej pokażę kilka zdjęć z przygody z pniaczkiem grabowym.  Uratowałem ten kawałek drewna przed spaleniem u znajomego leśniczego. Podzieliłem piłą na 3 części, zewnętrzne  toczyłem tak aby uzyskać  pofałdowany brzeg zewnętrzny misy , ze środkowej części wytoczyłem prawie regularne 2 mniejsze misy.  Grab był suchy i posiadał odbarwienia wewnątrz, uzyskałem 4 naczynia o niesamowitych kształtach, poniżej zdjęcia.

 

     Najciekawsze dla mnie  są gatunki drewna owocowego, czereśnia, grusza, jabłoń, śliwa, orzech włoski. Wybierając kawałek drewna do toczenia szukam takich najbardziej kolorowych, z sękami, poprzerastanych, z rozgałęzieniami lub nawet  popękanych. Rysunek słojów w takim drewnie jest  najciekawszy, kolory najbardziej intensywne.  Przykładem  jak pracuje drewno jest misa z czereśni która już po wytoczeniu  ale po wysuszeniu stała się nieregularna, fantazyjna. Poniżej kilkanaście zdjęć z różnych dokonań. Na stronie arscracovia  pokazane są misy dostępne wraz z cenami.

Witold Bajor.


TAGI: Brak

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×