Wyreguluj swoje krzesło- czyli regulacje w fotelach obrotowych.

16/12/2013

To mit, że podczas siedzenia, nasze mięśnie nie pracują. Nieprawidłowa pozycja zwiększa napięcie, co prowadzi do wielu schorzeń kręgosłupa i mięśni. Idealne krzesło obrotowe to więc takie, którego każdy element umożliwia regulację, dopasowując je do sylwetki. Najczęściej niestety jest tak, że nawet jeśli krzesło wyposażone jest w regulację, to albo korzystamy z ustawień fabrycznych, albo ustawiamy je tylko za pierwszym razem a później o tym zapominamy. Warto jednak uświadomić sobie, że nawet najbardziej poprawna postawa ciała, bez zmiany jego pozycji, nie może być zdrowa.   Regulowana wysokość oparcia – dzięki niej dopasujesz oparcie do swojego wzrostu, a co za tym - budowy kręgosłupa. Na ten parametr powinny zwracać uwagę zwłaszcza ludzie wysocy, gdyż ważne jest odpowiednie podparcie łopatek i wparcie lędźwiowej części kręgosłupa. 


Regulowane odchylenie oparcia i siedziska – regulacja synchronicznego odchylenia oparcia i siedziska z możliwością dostosowania sprężystości odchylenia oparcia do ciężaru siedzącego. Regulacja umożliwia tzw. dynamiczne siedzenie. 
Regulowany profil oparcia – dobre krzesło posiada specjalne uwypuklenie na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Funkcja ta umożliwia regulację wysokości oparcia i wysokości wsparcia lędźwi w wyjątkowo łatwy sposób, bez konieczności wstawania z krzesła. 
Regulowana wysokość siedziska – oparta jest na amortyzatorze gazowym umożliwiającym dostosowanie wysokości siedziska do wzrostu użytkownika. Wysokość siedziska powinna pozwalać na stabilne położenie stóp na podłodze przy równoległym ułożeniu ud w stosunku do podłogi. Wraz z optymalną regulacją wysokości siedziska pomiędzy udem a podudziem powinien być zachowany kąt prosty (90°). To bardzo istotny element, szczególnie w przypadku osób bardzo niskich i bardzo wysokich.  Regulowana głębokość siedziska – najzdrowsza pozycja to taka, dzięki której na siedzisku znajduje się około ¾ ud. Pomiędzy przednią krawędzią siedziska i częścią podkolanową powinna być zachowana 2cm odległość, która chroni przed zmęczeniem i bólem nóg.  Regulowane podłokietniki – dzięki tej regulacji, redukuje się obciążenie kręgosłupa i ramion, Podłokietniki wraz z regulacją wysokości zapewniają utrzymanie kąta 90° pomiędzy barkiem a przedramieniem. Regulacja podłokietników pozwala na dopasowanie ich wysokości do wzrostu użytkownika. Z kolei regulacja horyzontalna tj. przesuwane nakładki (przód – tył) pozwala na dopasowanie odległości podłokietników od biurka będącego wsparciem dla przedramion użytkownika podczas pracy.
Regulowana szerokość siedziska – możliwa dzięki wysuwanym na boki podłokietników. Bardzo istotna w przypadku osób z nadwagą: większość modeli krzeseł jest przystosowana do budowy ciała szczupłych użytkowników. 
Regulowany zagłówek – wiele modeli krzeseł posiada zagłówki, których kąt odchylenia i wysokość można regulować co pozwala na chwilowe odprężenie. 
Agnieszka Gajos Prezentowane rozwiązania na podstawie foteli UWU, Xenon, ONE produkcji Profim .

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×