Meble gabinetowe – klasyczne czy nowoczesne ?

15/11/2013

To, jak urządzimy własny gabinet ma zasadniczy wpływ na postrzeganie nas przez innych - jak cię widzą tak cię piszą. Na nasz wybór nie powinno więc wpływać tylko nasze poczucie estetyki. Istotny wpływ ma branża , w jakiej pracujemy, charakter naszej pracy, sposób zarządzania i kontaktów z ludźmi oraz chęć wywarcia takiego czy innego wrażenia na osobach przychodzących do nas. Gabinetem możemy wyrazić swój osobisty charakter, a tym samym podkreślić nasze cechy osobowości. Możemy też zmanipulować rozmówcę , odwracając jego uwagę od istotnych kwestii , np. naszych niedoskonałości.                             
        Meble gabinetowe mogą być klasyczne lub nowoczesne, wykonane z prostych , podstawowych materiałów (płyta me laminowana) lub z materiałów z wyższej półki (laminaty HPL, lakiery, okleiny naturalne, drewno). Urządzenie biura w bardziej klasycznym klimacie może podkreślić nasze doświadczenie, prestiż, konserwatyzm czy wiek. Przyjmuje się, że meble klasyczne są wykonane z płyty pełnej, w całości zabudowane, standardowo w ciemniejszych kolorach dla podkreślenia ich ciężkości i dostojności. Często posiadają rzeźbienia i masywne, sfrezowane wykończenia , pogrubione blaty. Wykonane są przeważnie z płyty MDF w okleinach naturalnych lub z naturalnego drewna. Meble nowoczesne mogą wskazywać, iż jesteśmy otwarci, odważni, innowacyjni i kreatywni. Meble tego rodzaju mają zdecydowanie lżejsze i ażurowe konstrukcje. W większości posiadają stelaże metalowe malowane proszkowo lub ze stali nierdzewnej, polerowanej, czasami z możliwością przeprowadzenia okablowania. Powierzchnie blatów wykonane mogą być tu dowolnie od lakierów, poprzez okleiny naturalne, kończąc na zwykłych płytach melaminowanych.

Częstymi dodatkami bywają tu szkło, lakobel, metal lub nowoczesne materiały typu forbo. Nieco bardziej futurystyczne i designerskie zaskakiwać mogą odważną kolorystyką Niemniej często producenci starają się łączyć nowoczesne formy i rozwiązania z klasyczną stylistyką. Ważnymi, ale jakże istotnymi dodatki w gabinetach, podkreślającymi lub przełamującymi dany styl są przede wszystkim krzesła obrotowe i dostawne oraz sofy i fotele. Nie można o nich zapominać , bo to one wyznaczają sposób przyjmowania gości. Musimy się tu zastanowić jak jest nam samym wygodnie i praktycznie rozmawiać z osobami przychodzącymi do nas – czy odpowiada nam forma dostawki konferencyjnej, czy osobnego stołu konferencyjnego a może bardziej nieformalnie - przy niskim stoliku kawowym w wygodnych fotelach. Niemniej pamiętajmy - o ile wyposażenie biur szeregowych pracowników wpływa na postrzeganie firmy jako całości, tak wyposażenie gabinetu wpływa na postrzeganie indywidualne i personalne danego menadżera.
Witold Bajor

Komentarze

This site uses some unobtrusive cookies to store information on your computer. By using our site you accept our Terms And Conditions and Privacy Policy. ×